امامزاده اهل بن علی ع و چند امامزاده دیگر تهران

امامزاده اهل بن علی

آدرس: خیابان خاوران‌، ایستگاه امیر سلیمانی‌، خیابان انور زاده (دولاب‌)
امام‌زاده اهل بن‌علی به گفته‌ای از نوادگان حضرت علی (ع‌) است‌. در صحن امام‌زاده‌، گورستان کوچکی قرار دارد که قدمتی ۲۰۰ ساله دارد.
این بقعه در جنوب دولاب واقع شده و گنبدی پوششی دارد و قسمت کمی از بالای گنبد با کاشی فیروزه‌ای پوشیده شده و بقیه بقعه آجری است‌.
به جز گنبد که از ۲۰۰ سال پیش موجود است‌، بقیه بنا و محوطه در حال بازسازی است‌ و کل محوطه جزء آثار میراث فرهنگی به شمار می آید.

..............................
امامزاده پنج تن لویزان

آدرس: لویزان‌، خیابان شعبانلو
امام‌زاده پنج تن که مرقد پنج برادر به نام‌های سالم‌، ابوطالب‌، صائم‌، رحیم و حسین است‌ بر بالای تپه‌ای قرار دارد. آنها همگی پسران شیث‌، فرزند کاظم‌، فرزند علی‌بن‌الحسین زین‌العابدین‌(ع‌) هستند.
بنای امام‌زاده تاریخی ۱۳۰ ساله دارد و دارای بقعه‌ای چهارگوش با پوشش گنبدی است‌. ضریح آن مشبک و معروف به جعفری و سبز رنگ است که به صورت مربع در عهد قاجاریه ساخته شده است‌.
امام‌زاده درسال ۱۳۷۶ ، بازسازی شد و مساحت آن به ۴۶۰ مترمربع افزایش یافت و تزیینات داخلی نیز به صورت آینه کاری درآمد.
گورستان عمومی لویزان نیز در کنار امام‌زاده پنج تن واقع شده و مساحت آن به ۳ هکتار می‌رسد.
.........................................
امامزاده بی بی زبیده

آدرس: شهر ری‌، خیابان فدائیان اسلام‌، خیابان دیلمان شمالی
زیارتگاه بر بالای تپه کوچکی از خاک بنا شده است‌. بنای حرم این بقعه در قرن نهم هجری قمری، ساخته شده و لوحی در رواق حرم قرار دارد که متعلق به سال ۱۲۶۸ ه.ق، است و بر روی آن با خط نستعلیق‌، شرح سفر بی‌بی شهربانو و دخترش‌ زبیده خاتون‌ و امام زاده قاسم (قاسم ثانی‌) روایت شده است‌.
در آغاز دوره قاجاریه‌، سرداب شرقی - غربی با دهلیز ورودی و اتاق مجاور آن در شمال تپه به حرم افزوده و در بالای آن رواق و ایوان ساخته شد. سپس ایوان‌های ساده‌ای به سه طرف دیگر حرم افزودند.
مکان بی‌بی زبیده که در کنار گورستانی به همین نام قرار دارد اکنون، در حال مرمت و بازسازی است و زائران بسیاری به زیارت آن می آیند.
در این مکان مقبره‌های خانوادگی فراوانی وجود دارد که از میان آنها به آرامگاه خانوادگی کریم‌خان زند و وابستگان می توان اشاره کرد.
........................................
امامزاده حسن

آدرس: خیابان قزوین‌، خیابان امین الملک
امام‌زاده حسن فرزند امام حسن مجتبی (ع‌) است روایت است که به اتفاق فرزندش‌ شاه زاده احمد، به منطقه جی‌، حوالی شهرری‌، رسید. نزدیک کشتزاری از شخصی موسوم به سرافراز برای فرزند خویش نان طلبید، و بیل سرافراز را برای آبیاری گرفت‌. سرافراز به خانه رفت و به پدرش مطلب را گفت‌. پدر گفت که او برود و خودش نان را می‌برد. سرافراز چون رفت‌، کشتزار را بسیار خرم دید. و پدر چون فهمید که او از اولاد علی (ع‌) است‌ او و فرزندش را کشت‌.
رواق و حرم امام‌زاده حسن به نقاشی‌ها و مقرنس کاری‌های زیبایی آراسته است که به نظر می‌رسد از آثار زمان فتح علی شاه قاجار باشد. گنبد بقعه از کاشی‌کاری‌های عهد قاجاریه است‌. آستانه امام زاده حسن هم اکنون، زیارتگاه دوست داران اهل بیت است و جمعیت بسیاری از نقاط مختلف تهران برای زیارت به آن جا می‌روند.
.................................
امامزاده اسماعیل


امام‌زاده اسماعیل از نواده‌های امام چهارم شیعیان‌، در ۸۵۰ ه.ق، دارفانی را وداع گفت‌. قدمت بنای امام‌زاده که بر ۱۸ ستون استوار است‌، به ۱۵۰ سال پیش می‌رسد. گفته می‌شود آخرین بار ضریح امام‌زاده به دست فرح دیبا تعویض شده است‌.
نمای بیرونی امام‌زاده ازسال ۱۳۳۰ ، به این طرف تغییری نکرده و فقط ترمیم و بازسازی شده است و تزیینات داخلی نیز به همان صورت ابتدایی باقی مانده است‌.
در ایام عاشورا، دسته‌های عزاداری از محله‌های مختلف‌، از جمله قلهک‌، کوچه ده‌، دولت‌، یخچال‌، حسن آباد و ... به سوی امام زاده می روند. نکتة مهم این است که همواره آخرین دسته عزاداری متعلق به اهالی زرگنده است که به دلیل میزبانی رقابت شدیدی در اجرای تعزیه دارند.
حیاط امام‌زاده اسماعیل به دلیل باز بودن دو طرف محوطة آن و دسترسی از قسمت جنوبی به پارک زرگنده و خیابان شریعتی‌ و از قسمت شمالی به محله زرگنده و خیابان خاقانی‌ به شکل خیابان آمده است‌.
..................................

  
نویسنده : ن.غ ; ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ تیر ،۱۳۸٩