روایات اهل تسنن - شهیده بنت الهدی صدر

مطالب مستند از روایات اهل تسنن

.... عمر از نزد فاطمه بیرون رفت . علی و زبیر به خانه بازگشتند . پس فاطمه فرمود : " می دانید که عمر نزد من آمد و به خدا قسم یاد کرده اگر شما ( بدون اینکه با ابوبکر بیعت کنید ) به خانه برگردید ، خانه را با شما آتش می زند ؟؟ و به خدا سوگند که او به سوگندش عمل خواهد کرد " .

...........................

چون ابوبکر علی (ع) را برای بیعت طلبید و علی (ع) قبول نکرد ، عمر را فرستاد ، آتش آورد که خانه را بسوزاند . حضرت فاطمه (س) بر در خانه او را ملاقات کرد ، فرمود : ای پسر خطاب ، آمده ای خانه مرا بسوزانی ؟ گفت : آری ، این عمل قوی تر است در آنچه پدرت آورد .

1.       ابوجعفر بلاذری احمد بن یحیی بن جابر البغدادی متوفی 279 ه . ق

 

**************************************************

 

اسامی تعدادی از افرادی که به خانه علی (ع) هجوم آوردند :

عمربن خطاب ، خالد بن ولید ، عبدالرحمن بن عوف ، ثابت بن عمیس شماس ، زید بن لبید ، سلمه بن سالمه بن وقش ، زید بن ثابت ، ... .

علمای اهل سنت نوشته اند : همه افراد داخل خانه بیرون آمدند مگر علی که گفت : من قسم خورده ام که در خانه بمانم تا قرآن را جمع آوری کنم . عمر قبول نکرد ولی اعتراض فاطمه باعث شد تا عمر برگردد . او برگشت و ابوبکر را تحریک کرد تا پیگیر مسئله باشد و او قنفذ غلام خود را چندین بار دنبال علی فرستاد ولی جواب منفی شنید ، بالاخره عمر با جمعی از مردم به خانه فاطمه رفتند ، فاطمه صدای آنها را شنید ، ناله کرد : ای پدر ، رسول الله ، بعد از تو عمربن خطاب و ابوبکربن ابی قحافه چگونه با ما رفتار می کنند .

http://khademeharam.blogfa.com

ناموس دردهای علی بودی و چو اشک                      پنهان نمود غیرت شیر خدا تورا

دفن شبانه ی تو که با خواهش تو بود                        فریاد روشنی است ز چندین جفا ترا ...

یک عمر در گلوی تو بغض استخوان شکست              در سایه داشت گرچه علی چون هما ترا ...

دادند در بهای فدک آخر- ای دریغ-                             گلخانه ای به گستره ی کربلا ترا ...

http://www.taherimina.blogfa.com

شهیده بنت الهدی صدر

تقدیم به ساحت با نوی کریمه : 

 

 
 

شهیده بنت الهدی صدر، فرزند علامه سید حیدر صدر و خواهر شهید آیت الهه سید محمد باقر صدر است. مادرش فرزند شیخ عبدالحسین آل یاسین از عالمان بزرگ زمانه خود به شمار می آمد.


بنت الهدی خواندن و نوشتن را در خانه از مادرش آموخت. مادرش همیشه ذکاوت و استعداد تعلیم و تعلم او را می ستود و می گفت: " هر چیزی که به او یاد میدهم فراموش نمیکند. "


وی تحصیلات عالی خود را در زمینه ادبیات، اصول فقه و علم حدیث، در نجف اشرف و نزد برادرانش، سید اسماعیل و سید محمد باقر، فراگرفت و با مطالعه در مباحث فقهی، اخلاقی و تفسیر، به درجه اجتهاد نائل آمد.


بنت الهدی با سلاح علم و قلم، برای هدایت زنان عراق تلاش جدیدی آغاز کرد و پرچمدار حرکت اسلامی بانوان در عراق شد. مقالات او در مجله الاضواء، که توسط جمعی از علمای نجف اشرف منتشر میگردید، در آن دوران گوشه ای از این ابعاد را منعکس میکرد.


وی همچنین با تحت نظر گرفتن مدارس مختلف در شهرهای کاظمین و بغداد، در تربیت دختران مسلمان، نقش بسزایی داشت.


یکی از خواهران مجاهد عراقی میگوید: "بنت الهدی، آگاهی را در میانزنان بالا برد، حجاب را رواج داد و باعث شد تا دیدگاه های جامعه درباره زن و دیدگاه های زنان درباره اسلاک تغییر کند."


در ماه رجب سال 1399 هجری قمری، شهید آیت الله صدر توسط رژیم عراق دستگیر شد، هنگام دستگیری برادر بنت الهدی تا خیابان اصلی جلو آمد و تصمیم گرفت همراه برادر سوار شود، ولی ماموران اجازه ندادند. او به راننده حامل آقای صدر گفت: "بالاخره روزی تو بیدار می شوی و از این کار خود پشیمان می گردی." ، و در همان مکان فریاد برآورد و سخنرانی عجیبی کرد. سپس رو به برادر کرد و گفت: " من برنمی گردم. می خواهم مانند حضرت زینب سلام الله علیها که برادرش حسین علیه السلام را همراهی کرد، همراه تو باشم. تا اتومبیل حامل برادر ایستاده بود، ملازم و مراقب بود. اما وقتی حرکت کرد، با تکبیرهای رعدآسای خویش، قلب دشمنان را به لرزه درآورد و بعد به سمت حرم مطهر امیرالمونین حرکت کرد و دوباره در آنجا سخنانی ایراد کرد و مردم را به گریه واداشت.


بالاخره حرکات قدرتمندانه بنت الهدی، برادر را از زندان آزاد کرد؛ ولی طولی نکشید که دیگر بار در بیستم جمادی الاولی سال 1400 هجری قمری، بنت الهدی و برادرش، آیت الله سید محمد باقر صدر، توسط عمال رژیم خونخوار عراق دستگیر شدند و دژخیمان بعثی، آنها را با شدیدترین شکنجه ها، تهدید کردند.


ارعاب مزدوران، در وجود بنت الهدی اثری نگذاشت. او همچنان راست قامت در برابر آنان ایستادگی کرد. رژیم از صبر بنت الهدی عصبانی شد و وی را در روز 23 جمادی الاولی – سه روز بعد از دستگیری – به شهادت رساندند.

http://khademeharam.blogfa.com/post-14.aspx

http://khademeharam.blogfa.com/post-14.aspx

 

 

  
نویسنده : ن.غ ; ساعت ٦:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ اردیبهشت ،۱۳۸٩