سیمای مومنان در قرآن کریم

سیمای مومنان در قرآن

http://www.tebyan.net/religion_thoughts/articles/quranicarticles/2010/5/16/123932.html

سیمای مومنان در قرآن کریم

قرآن

خدای سبحان در اولین آیه از سوره انفال به مؤمنین توصیه می‌فرماید که اگر مؤمن هستید از خدا و پیامبرش اطاعت نمایید و در دو آیه بعد برخی از صفات مؤمن را ذکر می‌فرماید که ذکر این صفات، برای ما می‌تواند راهگشا باشد.

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللهُ وَجِلَت قُلُوبهُمْ وَ إِذَا تُلِیَت عَلَیهِمْ آیاتُهُ زَادَتهُمْ إِیمَاناً وَ عَلى رَبِّهِمْ یَتَوَکلُونَ * مؤمنان کسانى هستند که هر وقت نام خدا برده شود دل‌هایشان ترسان مى‌گردد، و هنگامى که آیات او بر آنها خوانده مى‌شود ایمانشان افزون مى‌گردد و تنها بر پروردگارشان توکل دارند.

الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصلَوةَ وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ * آنها که نماز را بر پا مى‌دارند و از آنچه به آنها روزى داده‌ایم؛ انفاق مى‌کنند.

أُولَئک هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لهَُّمْ دَرَجَاتٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَ مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ کرِیمٌ * مؤمنان حقیقى آنها هستند، براى آنان درجات (فوق‌العاده‌اى) نزد پروردگارشان است و براى آنها آمرزش و روزى بى‌نقص و عیب .

این سه آیه خصائص و امتیازات کسانی را که به معنای حقیقی کلمه، مؤمن هستند بیان نموده و اوصاف کریمه و ثواب جزیلشان را برمی‌شمارد تا بدین وسیله جمله‌ای در آیه قبل را که فرموده بود: "فاتقواالله و اصلحوا ذات بینکم" تاکید نماید . و از میان همه صفات ایشان، پنج صفت را انتخاب نموده و در این آیات ذکر کرده است و این پنج صفت، صفاتی هستند که داشتن آن مستلزم داشتن تمامی صفات نیک و ملازم با دارا بودن حقیقت ایمان است که اگر خود انسان در آنها تامل و دقت کند خواهد دید که داشتن آن، نفس را برای تقوا و اصلاح ذات بین و اطاعت خدا و رسول آماده می‌سازد .

 

......................

و آن صفات عبارت است از :

1- ترسیدن و تکان خوردن دل در هنگام ذکر خدا،

2- زیاد شدن ایمان در اثر استماع آیات خدا،

3 - توکل،

4- بپا داشتن نماز ،

5- انفاق از آنچه که خدا روزی فرموده است

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=42181

....................................................

اضافه بر آیات فوق الذکر آیاتی از سوره مومنون هم ذکر میشود:

نام سوره  مومنون 

بسم الله الرحمن الرحیم

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ «1» الَّذِینَ هُمْ فِی صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ «2» وَالَّذِینَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ «3» وَالَّذِینَ هُمْ لِلزَّکَاةِ فَاعِلُونَ «4» وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ «5» إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ «6» فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِکَ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْعَادُونَ «7» وَالَّذِینَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ «8» وَالَّذِینَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ «9» أُوْلَئِکَ هُمُ الْوَارِثُونَ «10» الَّذِینَ یَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ «11»

http://www.erfan.ir/farsi/quran/quran_proj/display/display.php

   مکی به نام خدا که رحمتش بى اندازه است و مهربانى اش همیشگى.

 

بى تردید مؤمنان رستگار شدند . « 1» آنان که در نمازشان [ به ظاهر ]فروتن [ و به باطن با حضور قلب ] اند . « 2» و آنان که از [ هر گفتار و کردارِ ]بیهوده و بى فایده روى گردانند ، « 3» و آنان که پرداخت کننده زکات اند ، « 4» و آنان که نگه دارنده دامنشان [ از شهوت هاى حرام ]اند ، « 5» مگر در [ کام جویى از ] همسران یا کنیزانشان ، که آنان [ در این زمینه ]مورد سرزنش نیستند . « 6» پس کسانى [ که در بهره گیرى جنسى ، راهى ]غیر از این جویند ، تجاوزکار [ از حدود حق ] هستند . « 7» و آنان که امانت ها و پیمان هاى خود را رعایت می  کنند ، « 8» و آنان که همواره بر [ اوقات و شرایط ظاهرى و معنوى ] نمازهایشان محافظت دارند . « 9» اینانند که وارثان اند ، « 10» وارثانى که [ از روى شایستگى ]بهشت فردوس را به میراث می  برند [ و ]در آن جاودانه اند . « 11»

http://www.erfan.ir/farsi/quran/quran_proj/display/display.php

در آیات بالا که بسیار زیباست و از سوره مبارکه مومنون است ویژگیهای

مومنون آورده شده است بهتر دانستم درکنار آیات شریفه

سیمای مومنان در قرآن کریم

 آورده شود تا درکنار آیات شریفه فوق به یک جمع بندی

کاملتر برسیم انشالله

ن.ع

 

  
نویسنده : ن.غ ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ،۱۳۸٩