امامزاده جعفر (ع) یزد

خبرنامه دانشجویان ایران: خاک یزد همچون سایر نقاط پهناور میهن اسلامی انسانهایی از نسل پاک ائمه معصومین (ع) را در بر گرفته و امامزاده هایی را در خود جای داده که آنگونه که باید معرفی نشده اند و تقریبا همه آنها در گمنامی به سر می برند.

به گزارش مهر، باور و اعتقادات قلبی مردم یزد به این امامزاده ها تحسین برانگیز و در بسیاری مواقع حیرت برانگیز است اما در خارج از مرزهای استان یزد کمتر کسی از وجود امامزاده هایی همچون سیدجعفر محمد، امامزاده جعفر، امامزاده سید نورالدین و آستانه مبارک برادر امام رضا (ع) در طبس مطلع است.
امامزاده های معروف و دارای شجره نامه های موثق در یزد کم نیستند و در همه شهرستانهای استان حداقل یک امامزاده به ویژه از نوادگان امام صادق (ع) وجود دارد و برخی شهرستانها از وجود نورانی چندین امامزاده بهره مند هستند.
نمای بیرونی امامزاده جعفر (ع)
این امر نه تنها سعادتی بس عظیم برای مردم یزد است بلکه می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری مذهبی مدنظر قرار گیرد اما این امر از سوی متولیان امر مورد غفلت قرار گرفته است.
در کنار اهمیت وجود مزار پاک و مطهر نوادگان ائمه معصومین (ع)، معماریهای بسیاری از امامزاده ها در نوع خود بی نظیر است و این دو در کنار هم می تواند سالانه هزاران گردشگر را به سوی خود جذب کند اما این مهم از دید مردم و مسئولان مغفول مانده است.
بارگاه منور امامزاده جعفر (ع) یزد
یزد همیشه با مسجد جامع، مجموعه امیرچقماق، بادگیرها و قناتهایش شناخته شده در حالی که امامزادگان مبارکی در این استان قرار دارند از جمله آستان مقدس برادر امام رضا (ع) در جاده طبس که می تواند یزد را همچون شیراز که آرامگاه شاهچراغ است، از این لحاظ شهرت جهانی ببخشد.
در این گزارش چند مورد از امامزاده های یزد معرفی شده تا شاید از این طریق بتوان گامی در راه توسعه گردشگری مذهبی برداشته شود.
امامزاده جعفر (ع) یزد
در مرکز شهر یزد، خیابان و محله ای بنام مبارک حضرت امامزاده جعفر (ع) متبرک شده است که این امامزاده ابوجعفر محمدبن علی ملقب به قاسم است که در میان عامه مردم به امامزاده جعفر (ع) مشهور است.
این امامزاده واجب التعظیم از نوادگان علی عریضی، کوچکترین فرزند امام صادق (ع) است و سلسله و نسب او ابوجعفر محمدبن علی بن عبدالله بن احمد الشعرانی بن علی العریضی بن الامام جعفر صادق (ع) است.
وی در حدود سال 350 هجری قمری متولد شده و در دوره خلافت بنی عباس و حکومت آل بویه می زیسته است.
در سال 380 هجری قمری به دلیل فشار خلفای عباسی به ویژه متوکل از بغداد به قصد خراسان هجرت کرد و وقتی به یزد رسید به خاطر تمام شدن زاد و توشه، بدون ‌آنکه خود را معرفی کند، در یک آهنگری مشغول به کار شد و به زندگی مخفیانه خود ادامه داد.
 
 
 
  
نویسنده : ن.غ ; ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ مهر ،۱۳٩٠

بارگاه منور امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع)

بارگاه منور امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع)
در میقات الرضا (ع) تسهیلاتی فراهم شده تا مسافران گرد خستگی در چشمه صفای این امامزاده از تن بشویند و برای دیدار محبوب و حضور در مشهد مقدس آماده شوند.
این امامزاده منزلگاهی برای مسافرانی است که از شهرهای جنوبی و شرقی به مشهد سفر می کنند.
امامزاده سیدجعفر محمد(ع)
امامزاده سیدجعفر محمد (ع) نیز از نوادگان امام جعفر صادق است و بارگاه منور و ملکوتی ایشان در نزدیکی دروازه قرآن یزد قرار گرفته است.
این امامزاده آخرین منزلگاه مسافرانی است که یزد را به قصد استانهای مرکزی و شمالی ترک می کنند و همواره انبوهی از اتوبوس ها و خودروها برای زیارت این امامزاده در مسیر توقف کرده اند.
آستانه مقدس امامزاده سید جعفر محمد (ع) یزد در بلوار جمهوری
این امامزاده گرچه در مسیر مسافران است اما به نحوی در دل شهر یزد واقع شده و هر سال در مناسبتهای مختلف از جمله لیالی قدر، عاشورا، تاسوعا و ولادت و شهادت ائمه معصومین (ع) برنامه های متنوعی برپا می کند.
این امامزاده علاوه بر پارکینگ بزرگ از فضای مهمانسرا، سالن کنفرانس و ... نیز برخوردار است و فضای سبز بسیار زیبایی دارد.
فضای داخلی امامزاده سید جعفر محمد (ع) یزد با معماری بی نظیر و کاشیکاری های خیره کننده
امامزادگان یاد شده از مهمترین و معروفترین امامزادگان یزد به شمار می روند اما علاوه بر اینها در همه شهرهای یزد آستانه مبارکی از نوادگان ائمه معصومین (ع) وجود دارد.
بارگاه منور امامزاده سید جعفر محمد (ع)
این امامزادگان می توانند در کنار مساجد و حسینیه های تاریخی یزد، مجموعه کاملی از گردشگری مذهبی را تشکیل دهند و یزد را به به معنای واقعی به عنوان دارالعباده معرفی کنند.
 
 
 
 
 
 
  
نویسنده : ن.غ ; ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ مهر ،۱۳٩٠

آستانه مبارکه امامزاده حسین بن موسی الکاظم طبس

 
آستانه مبارکه امامزاده حسین بن موسی الکاظم طبس
گنبد فیروزه ای، گلدسته های زیبا، سقاخانه های با صفا و صحن و سرای دلگشای حضرت، رهگذران را به سوی خویش فرا می‌ خواند و لبیک گویان به سوی مشهد الرضا (ع) رهسپار می شوند.
این امامزاده از جمله امامزادگانى است که مورخان ایشان را از فرزندان بلافصل امام کاظم (ع) دانسته ‌‌اند که بر همین اساس ایشان برادر هشتمین پیشوای شیعیان جهان هستند.
ظاهرا حسین از آخرین فرزندان موسی‌ بن جعفر (ع) بوده که دوران کودکی و نوجوانی وی مصادف با حکومت هارون‌ الرشید و تاخت و تازهای او و اعمال جنایاتی سنگین نسبت به خاندان پیامبر (ص) بوده است
 
 
 
 
  
نویسنده : ن.غ ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ مهر ،۱۳٩٠